Jak wybrać firmę pozycjonerską

Pytanie, które zadaje sobie wiele osób, właścicieli serwisów internetowych: Jak wybrać firmę pozycjonerską?

Wydaje się, że najprostszym sposobem znalezienia firmy pozycjonerskiej jest wyszukanie w Google. Niestety, jest to błędne myślenie. W chwili obecnej jest masa firmy zajmujących się pozycjonowaniem. Począwszy od firm jednoosobowych a skończywszy na dużych agencjach marketingu internetowego często z kapitałem zagranicznym. Dużo też jest freelancerów, którzy są studentami lub dorabiają sobie do pracy w innych zawodach, branżach a czasami pracujących na etatach związanych z SEO.

Wybranie rzetelnej firmy w tym gąszczu jest niezmiernie trudno. Każda firma twierdzi, że to oni są najlepsi i mają wyniki. Gorzej, jeśli będziemy chcieli sprawdzić te wyniki.

Wróćmy do wyszukiwarki Google i do fraz „pozycjonowanie”,  „pozycjonowanie stron”, „SEO”. Wydawać by się mogło, że dobra firma powinna być na pierwszych miejscach na w/w frazy ponieważ właśnie pozycjonowaniem się zajmuje. Nie zawsze się to sprawdza gdyż na pierwsze miejsca można „wejść” nie zawsze w bezpieczny i rzetelny sposób. Firmy z czołówki wyników mogą mieć dużo klientów i do naszej strony nie poświęcą wystarczająco dużo czasu.

Najlepszym sposobem wyboru firmy zajmującej się pozycjonowaniem jest polecenie.

Popytajmy znajomych czy zadowoleni są z obsługi firmy, która zajmuje się ich stroną. Jeśli będą zadowoleni to na pewno nam ją polecą. Przed wyborem zwróćmy uwagę na wiek firmy, jak długo istnieje na rynku, czy dba o swój wizerunek, markę. Zapytaj czy firma miała klientów z Twojej branży. Jeśli tak to poproś o adresy stron, które pozycjonowali. Rzetelna firma poda strony klientów, nie powinno to być problemem. Jeśli dostaniesz adresy stron to skontaktuj się z ich właścicielami i poproś o rekomendację firmy.  Część firm będzie zasłaniać się tajemnica handlową, ochroną danych lub będą przekonywać, że klienci ich do tego nie upoważnili. To jest sygnał, że coś jest nie tak. Każda firma przecież powinna się chwalić rekomendacjami klientów.

business seo

Jeśli już wybierzesz firmę i będziesz na etapie podpisywania umowy to zwróć szczególną uwagę na zapisy znajdujące się w umowie. Określ w umowie czego oczekujesz w współpracy z firmą, co chcesz osiągnąć, jakie są Twoje priorytety.   Obecnie częstym sposobem rozliczania jest abonament. Ktoś powie, że abonament to tylko w elektrowni czy telekomie i będzie miał rację. Nie jest to jednak największy problem. Według mnie największym problemem jest brak możliwości rozwiązania umowy gdy firma z niej się nie wywiązuję. Dlatego tak ważne jest określenie Twoich oczekiwań. Oczywiście umowy nie powinno się rozwiązywać z dnia na dzień, ale rozsądnym okresem wypowiedzenia będzie 60 dni. W umowie powinien się znaleźć także zapis o informowaniu Cię o postępach prac, efektach i wywiązywaniu się z Twoich oczekiwań.

Wybór odpowiedniej firmy pozycjonerskiej można zawrzeć w kilku podstawowych punktach:
 • Firma z polecenia, lub wybrana w inny sposób zachowując poniższe punkty,
 • Wiek firmy,
 • Dbałość Marka, wizerunek,
 • Umowa partnerska chroniąca każdą ze stron.

Pozycjonowanie jest procesem długotrwałym. Często pierwsze efekty będą zauważalne  dopiero po pół roku.   Dlatego musisz się uzbroić w cierpliwość  i dysponować odpowiednim budżetem.

Na koniec bardzo ważne rady:
 • wystrzegaj się firm, które w umowach zwierają karę za wcześniejsze rozwiązanie umowy,
 • wystrzegaj się firm, które stosują tylko tzw. legalne SEO lub White Hat SEO

Zapisz

Zapisz

Zapisz

3.7/5 - (3 votes)

6 komentarzy

 1. Kilka miesięcy temu stałem przed takim samem dylematem. Teraz już będę wiedział jak postępować.

 2. Tylko by brali pieniądze a efektów nie widać.

 3. Dziękuję za pomocny artykuł. Dzięki niemu wybrałem dobrą firmę, którą mi polecił znajomy.

 4. Przydatne wskazówki, wielke dzięki 😉

 5. Dlaczego mam się wystrzegać firm, które oferują tylko White Hat SEO? Co z nimi jest nie tak?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *