Mieszany wypas owiec w Bieszczadach to system stosowany od dawna. Ale jakie są korzyści, mechanizmy i czynniki wypasu mieszanego w różnych warunkach gospodarowania?
W przypadku wypasu mieszanego owce mogą albo wypasać się razem na tym samym pastwisku podczas jednego sezonu wypasowego, albo naprzemiennie wykorzystywać pastwisko co roku. Wybór systemu do zastosowania zależy w dużej mierze od obiektów, które zaspokajają jednocześnie dwie różne potrzeby. Inne czynniki, takie jak wymagania paszowe i wydajność pastwiska, mogą również decydować o wyborze jednego z systemów. Gdy dostępne są urządzenia odpowiednie dla obu gatunków, można jednocześnie korzystać z wypasu owiec. System jest szczególnie przydatny, gdy istnieje ryzyko wystąpienia pasożytów w wysokich stężeniach na jednostkę gruntu młodych podatnych zwierząt, które są całkowicie zależne od pastwiska pod względem spożycia składników odżywczych. Mieszana obsada w tego rodzaju okolicznościach może prowadzić do wyższej całkowitej produkcji na jednostkę powierzchni dzięki wykorzystaniu dwóch rodzajów zwierząt, każdy po niższym niż krytyczny wskaźnik obsady.
System jest również przydatny w przypadkach, gdy ziele, w okresach nadwyżki, staje się nadmiernie dojrzałe dla owiec, ale nadal jest zjadane przez większe przeżuwacze. Naprzemienne użytkowanie pastwisk bydła i owiec to kolejna metoda wypasu mieszanego, związana głównie z trudnością zaspokojenia potrzeb różnych gatunków na raz. System ten powinien w dużym stopniu zależeć od wymagań paszowych różnych klas inwentarza. Jeżeli w jednej klasie znajdują się zwierzęta o niższych wymaganiach lub gdy wymagania nie są krytyczne, można zastosować taką zmianę z korzyścią dla drugiej klasy. Oznacza to, że system można dostosować w taki sposób, że klasa o niższym zapotrzebowaniu jest dalej za klasą o wyższym zapotrzebowaniu, a klasa o wyższym zapotrzebowaniu jest bliżej niższego. Takie podejście prowadzi do specjalizacji przedsiębiorstwa i z pewnością może przynieść korzyści, takie jak zwalczanie pasożytnictwa, z korzyściami agronomicznymi podobnymi do równoczesnego wypasu.
Wypas mieszany i jednogatunkowy

Świetny artykuł. Też param się hodowlą owiec i otworzyłeś mi oczy na kilka kwestii. Dziękuję.